Rehberlik Yazıları

Çocuğumu Özel Okula Göndermeli miyim?

Çocuğumu özel okula göndermeli miyim? Milli Eğitim Bakanlığı ve TBMM’sinden çıkan karar ile, özel okulların sayısının arttırılmasına olanak sunan, dershanelerin dönüştürülmesi konusunda ciddi çalışmalar yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın aldığı bu karar ile, devlet okullarının eksik kaldığı noktaları tamamlayan dershaneler, meb onaylı diploma verebilen okul sistemlerine döndürüldü.

Başarılı öğrenci sayısını arttırmak ve eğitim giderlerine giden tutarları ortadan kaldıracak bir eğitim sistemi ile artık, öğrenciler sabah okul, akşam dershane maratonuna maruz kalmayacak. Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu bu projede, dershanelerin bilindiği üzere sınava yönelik hazırlıkları Meb müfredatı ile birleştirilerek, öğrencilerin daha az yıpranması planlanıyor.

Özel okullarda eğitim gören öğrenciler, devlet ile dershanelerin birleşimi olan bir programda eğitim alarak, hayata hazırlanıyor. Ailelerin ise, kafası karıştı. Çocuğumu özel okula göndermeli miyim? Konusunda kararsız kalan ziyaretçilerimiz için faydalı olabilecek bir yazı hazırladık. Özel okullar, eski adıyla dershaneler artık Meb onaylı diploma verebilecek. Destek eğitim yerine, temel eğitim vermeye başlayan özel okullar sayesinde ek bir destek almadan, sınavlara hazırlanmak mümkün.

Peki, özel okulun avantajları nedir?

* Dil seçenekleri: Özel okullar, İngilizce harici ekstra dil verebilir ve bu çocuğunuzun ilerideki hayatında faydalı olacağı bir durumdur.

*Sınav başarısı : Dershane sistemlerinin sınava yönelik hazırladığını hepimiz biliyoruz. Özel okula dönüşen dershaneler ile, çocuklar artık tek bir okulda hem dershane hem de normal okuldaki alabilecekleri eğitimleri alacaklar. Sınav başarısı ise, daha da artacaktır.

*Maraton ve yorgunluk : Öğrenciler, sınava hazırlanırken okul ve dershane arasında mekik dokurlar. Okula ve eve uzak olan dershanelere gel-git sürecinde yıpranan öğrenciler, yorgunluk sebebi ile derslerinde başarısız olabiliyordu. Ancak, özel okullar sayesinde artık, öğrenciler, sınava yönelik desteklerini okul zamanında eşdeğer bir eğitim ile alabilecek.

*Yakınlık: Bazı ilçelerde ve semtlerde devlet okulu uzakta kalabiliyor, yatılı olarak hizmet veren özel okullar sayesinde, eğitim aksamıyor ve kaliteli bir eğitim ile çocuklarımız yetişiyor. Buna ek olarak; Evlerine yakın olan bir özel okula vererek, çocuklarının her zaman güvende ve göz önünde olmasını sağlayan aileler; bu durumdan oldukça memnun.

Kaynak: ozelokulrehberim.com