Rehberlik Yazıları

İnternet Bağımlılığı

İNTERNET BAĞIMLILIĞI
Bağımlılık; kişiye, herhangi bir nesneye önlenemez istek duyma durumu olarak tanımlanabilir.Alkol, uyuşturucu, kumar gibi bir çok bağımlılık çeşidi bulunmaktadır.Bunların yanında günümüzde gelişen ve yaygınlaşan teknolojinin de etkisiyle internet bağımlılığı en üst sıralarda yer almaktadır.

İnternet Bağımlılığı nedir?
İnternet kullanım isteğinin önüne geçememe ve gereğinden fazla internet kullanma durumu internet bağımlılığı olarak tanımlanmaktadır.Yaşamış olduğumuz yaygın internet ortamında da bireylerde internet bağımlılığı her geçen gün artış göstermektedir.
Temel amacı günlük hayatımızı kolaylaştırmak olan internet doğru kullanılmadığı zaman tehlikeli durumlar oluşturur.Bu olumsuzluklara özellikle çocuk ve ergenler maruz kalmaktadır.

İnternet Bağımlılığının Belirtileri
-Bireyin sürekli internette olanları düşünüp günlük işlerini aksatması,
-İnternette bulunma süresinin artış göstermesi,
-Gerekli olmadığı zamanlarda bile internet kullanma isteği,
-Fazla zaman geçirdiği için aile içi sorunların yaşanması,
-internet kullanımını kısıtlayamama,
-İnternetin kısıtlandığı durumlarda yoğun kaygı duyma.
Bu gibi durumlar bireyin internet bağımlısı olduğunun göstergesidir.İnternet bağımlısı olan bireylerde fiziksel ve sosyal yaşamını etkileyecek olumsuzluklar da görülebilir.Depresyon, sosyal fobi, uyku sorunları,saldırganlık, akademik başarıda düşüş, sosyal aktivitelerde azalma, zamanı idare etmede başarısızlık, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu gibi sorunlar bunlardan bazılarıdır.
 
Bağımlılığı önlemek için bireyler bir program hazırlayıp b u programa göre düzenli bir şekilde internet kullanmalı, internete girdiği saatler dışında farklı zamanlarda internet kullanmalı, internet kullanmak istediği zamanlarda hoşuna gidecek farklı aktiviteler yapmalı.
Çocuklarda internet bağımlılığı artışında anne babaların dikkat etmesi gereken durumlar da bulunmaktadır.Çocukları teselli etmek için veya ağlayan çocuğu susturmak için aklı telefon vb. teknolojik aletler kullanılmamalı.Çocukların uzun süre ve sizin gözetiminiz altında olmadan internette zaman geçirmesine izin vermeyin. Bilgisayar başındaki çocuğa yemek servisi yapmayın sizinle zaman geçirmesini sağlayın, sosyal aktivitelerinizi arttırın.

Anne-Babalara Düşen Görevler
-Çocukların sosyalleşip akranlarıyla vakit geçirmesini sağlamak
-İlgi duyduğu spor dallarına yönlendirmek
-İnternet ortamında yaptıklarını takip etmek ve denetim altında tutmak
-Bilgisayarlarınıza güvenli internet programları yüklemek
Tüm bu önlemlere rağmen çocuğunuzun internet ortamında fazla vakit geçirdiğini düşünüyorsanız mutlaka bir uzmana danışın.

Merve MURİC